Ev Temizliğinin Hayatımızdaki Yeri

Ev Temizliğinin Hayatımızdaki Yeri

İnsanların yaşam alanlarının temiz olmasının insan sağlığı açısından önemli bir yeri vardır. İnsanlar yaşamlarını sürdürdükleri evlerinde temiz hijyenik bir ortam sağlamalıdır. Nasıl ki insan kendi beden temizliğine önem veriyorsa yaşadığı evinin temizliğine de o kadar önem vermelidir. Kirli bir evde yaşamak insanın sağlığını kötü etkileyebilmektedir.  Enfeksiyon kapıp hastalanmasına da sebep olabilmektedir. B nedenlerle ev temizliği çok önemlidir. İnsan eğer sağlığını düşünüyorsa buna yaşamını sürdürdüğü alandan başlamalıdır. Düzenli olarak temizlenen bir ev ortamında yaşamak enfeksiyon kapması riskini de azaltmaktadır. Kötü ev koşullarının insan sağlığını fiziksel ve ruhsal açıdan kötü etkileyebilmesi aslında ev temizliğinin ne kadar önemli olduğunu bize göstermektedir. Bu önemi görmek aslında eğitimden geçmektedir. Eğitim düzeyi yükseldikçe, sağlık kurallarına uygun temizlik yapma şeklininde arttığı görülmektedir. Bu açıdan ev temizliğinin bilinçli bir şekilde ve titizlikle yapılması gerektiği bilinmesi gereken bir gerçektir. Aynı zamanda disiplin gerektiren bir iş de sayılmaktadır.

Günümüz koşullarında ev temizliği yapmak aslında geçmişe göre daha kolaydır. Teknolojinin de gelişmesiyle çeşitli ev aletleri evin temizlenmesinde kişinin büyük yardımcıları olmaktadır. Özellikle ev hanımlarının işinin kolaylaştırmaktadır ve ev hanımlarının zamandan da tasarruf etmesinde etkilidir. Ev hanımlarının evinin temizliği aslında kişinin bir nebze karakterini de ortaya koyar. Çevresindeki insanların o kişiye olan bakış açılarını az çok belirleyebilmektedir. Ve o kişinin evinin temizliğine göre o kişiyi takdir edebilirler ve ya eleştirebilirler. “aslan yattığı yerden belli olur”atasözü aslında bir bakıma buna uygun bir söz olabilir. İnsanların karakterleri kişilikleri ile devamlı yaşadığı alan arasında bir özdeşlik söz konusudur. Bir insanın kişiliği oturup kalktığı, yaşadığı evin temizliğinden, yaşadığı alanın düzeninden anlaşılabilir.

Evin temizliğiyle genelde kadın ilgilenmektedir. Çoğunlukla bu rolü kadın üstlenmektedir. Fakat günümüzde modern çağın gelişmesiyle ve kadının iş hayatına atılması kadını bu rolünden uzaklaştırmıştır. Daha çok kadın ve erkeğin  ortaklaşa üstlendiğibir rol haline gelmiştir. Ve kadına burada birden fazla roller üstlenilmiş olması erkeği de bir nebze bu rolün içine girmesine sebep olmuştur. Erkeklerin evde eşine ev işlerinde yardımcı olması geçmişe göre daha normal bakılmaya başlamıştır.

Günümüzde  temizlik şirketlerinin artması ,evlere temizliğe giden bayanların bunu bir meslek haline getirmesinden anlayabiliriz. Çalışan bireylerin evleriyle yeteri kadar ilgilenememesi bu meslek gruplarına ihtiyacı arttırmıştır. Temizlik şirketlerinin aracılığıyla da bu ihtiyac giderilmeye çalışılmaktadır. Ev temizliğinin meslek haline gelmesi yaşam alanında ne derece önemli olduğunu bize göstermektedir .